piątek, 20 września 2013

Singularity, czyli nadzieja na długowieczność

Nadzieja na długowieczność i życie wolne od chorób doprowadziły wiele osób do badań nad sztuczną inteligencją, znaną jako Osobliwość (Singularity). Zasadniczo jest to połączenie człowieka i maszyny, okrzyknięte początkiem "nowego gatunku". Temat niedawno powrócił na czołówki gazet, kiedy pewien rosyjski naukowiec obiecał stworzenie Osobliwości dla elity bogaczy i klasy rządzącej do 2045 r. 

fot. spacecollective.org
Na pierwszy rzut oka, projekt może wydawać się niezwykle kuszący zwłaszcza dla tych, którzy są gotowi zaufać sztucznym „super umysłom” i ciału z pierwiastkiem ludzkim podłączonym do potężnego komputera. 

Jednak nawet prezes jednej z największych i najbardziej znanych organizacji zajmującej się badaniami nad sztuczną inteligencją (Singularity Institute for Artificial Intelligence) przyznaje, że ożywienie Osobliwości nie będzie dobre dla ludzi. Jeśli badań nad sztuczną inteligencją nie będą systematycznie wyprzedzać badania nad bezpieczeństwem, którego celem będzie utrzymanie Osobliwości w ryzach, to w istocie ludzie mogą stać się zwyczajnym "łupem" dla nowego gatunku.

Luke Muehlhauser (Dyrektor w Singularity Institute) wyjaśnia jak ludzie staną się pożywką dla bezdusznych super-ludzi: „Niestety, Osobliwość może być tym, czego nikt się nie spodziewa. Wbrew założeniom, Singularity (prawdziwa eksplozja inteligencji) będzie niedobra dla ludzi ... skończy się na tym, że nowy gatunek będzie dążył do optymalizacji świata wokół nas w kierunku zupełnie innym niż my tego chcemy, co gorsza za pomocą wszystkich naszych zasobów, aby to osiągnąć”. 

Wielu znawców przedmiotu już dziś podkreśla bardzo często, że pośród Osobliwości nie ma miejsca dla człowieka - nawet w obszarze współistnienia. Nie dziwi więc organizujący się ruch krytykujący badania nad Singularity, otwarcie występujący przeciwko super-inteligencji w bardzo wielu jej aspektach. 

Czy Waszym zdaniem proponowany rok 2045 dla powstania Osobliwości jest realny? I czy takie super-maszyny mogą naprawdę zagrozić człowiekowi? 


Źródła: Activistpost/Naturalsociety/Whatreallyhappened

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.

4 komentarze:

  1. Czy powrócą na stałe sobotnie teksty? Zauważyłem, że od pewnego czasu już ich nie ma, a zawsze były nie tyle co ciekawsze, ale bardziej rozbudowane i dogłębniej analizujące poruszane tematy. Pozdrowienia;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może kiedyś wrócą, w dużym stopniu zależy to od tego czy będę dysponował odpowiednią ilością wolnego czasu by nad takim tekstem popracować.

      Usuń
    2. no to szkoda...

      Usuń
  2. Androidy i innego rodzaju gadziostwo.Kiedys takie rzeczy to widzialo sie w Terminatorze lub Ghost in the Shell.Mowi sie ze robot nie moze zaatakowac czlowieka ale jesli sie go do tego zaprogramuje to wszystkie te czule slowka na temat robotow prysna a ludzie pewnie nadal beda to olewac jak i inne zagrozenia do poki to ich nie bedzie dotyczyc.Cyberprotezy dla niepelnosprawnych byly by dla nich zbaweniem wiec takie rzeczy nie sa zle
    ale zalezy do czego wykorzystywane.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf