środa, 20 lipca 2016

Tajemnicza sekta rządząca Japonią.

Nippon Kaigi zrzesza jedynie 38 tysięcy członków, pomimo tego obecnie ma największy wpływ na kształtowanie się władzy w Japonii. Przynależą do niej najważniejsze osoby w państwie i zarazem najbogatsze rodziny. Promuje ona skrajny nacjonalizm, w którym bogiem jest cesarz, a obywatele Japończycy to naród namaszczony i lepszy od pozostałych. 


Kult cesarza jako boga jest znany od wieków. Jeszcze przed II Wojną Światową dokładnie w ten sposób traktowano cesarza. Po ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się w tym miesiącu możliwe, że zostanie ponownie nadany status boski władzy. Ostatnie wybory demokratyczne pozwoliły na uzyskanie przewagi parlamentarnej, jednocześnie pozwalając jednej partii na zmianę zapisu konstytucji. 

Nippon Kaigi powstało około 1970 roku jako wypadkowa innych ugrupowań rozwijających się w tym czasie. Oficjalna data powstania przypada na rok 1997. Cele Nippon Kaigi są bardzo proste: zmiana pacyfistycznej konstytucji narzuconej przez USA po II Wojnie Światowej, zniesienie równości seksualnej, pozbycie się obcokrajowców i powrót do imperialnej potęgi Japonii. 

Jakie wartości przekonały Japończyków? Jakich haseł używano w trakcie kampanii?
- Rozbudzenie poczucia jedności i stabilizacji społecznej w oparciu o wspólną historię, kulturę i tradycję. 
- Przywrócenie prawa do obrony, przywrócenie równowagi praw i obowiązków, wzmocnienie nacisku na systemie rodzinny, a poluzowanie rozdziału religii i państwa.
- Polityka zagraniczna chroniąca reputację kraju i życia obywateli.
- Działania na rzecz pokoju na świecie poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego.

Zmiana konstytucji spowoduje cofnięcie się do epoki Meji, w w której cesarz był jedynym władcą a wolność słowa nie istniała. 

źródło: thedailybeast.com
fotografia: Kelly Caminero/The Daily Beast

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf